News Details

Putin'den NATO'ya karşı

Putin'den NATO'ya karşı "savaş provası"

Rusya ve Belarus, Batı ülkelerinin eleştirilerine rağmen Zapad-2017 askeri tatbikatına başladı. Rusya ile Belarus'un ortak askeri tatbikatına 12 bin 700 asker katılıyor. Almanya Savunma Bakanı ise, tatbikatın 100 bin askerler gerçekleştirildiğini iddia etti. Baltık ülkeleri tatbikatı "savaş provası" olarak nitelendirdi.Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, her iki ülkenin topraklarında gerçekleştirilen tatbikata Belarus'tan yaklaşık 7 bin 200, Rusya'dan ise 5 bin 500 olmak üzere toplam 12 bin 700 asker katılıyor.

Açıklamada ayrıca, tatbikatta 70 savaş uçağı, 250 tank, 200 topçu sistemi, 10 savaş gemisi, füze savunma sistemleri ve havan topları dahil olmak üzere 680 askeri aracın kullanıldığı belirtildi.

Adı "Batı" anlamına gelen tatbikatın, her iki ülkenin genelkurmay başkanlığının yönetiminde gerçekleştiği belirtilen açıklamada, "Rus ve Belarus ordularının ortak eğitimi tamamen savunma amaçlıdır. Tatbikat herhangi bir devlete yöneltilmemiştir" denildi.

Tatbikat 20 Eylül'de sona erecek. Tatbikatı eleştiren Batılı ülkeler, Rus askerlerinin tatbikattan sonra Belarus'ta çekilmeyeceğini iddia ediyor

Home Page
Latest Issue
latest Events
follow us